СУЧАСНІ КОМБАТІВЗ

Розвиток комбатівз після Другої Світової війни відбувався за двома напрямками. Перш за все, це були мілітарні комбатівз, що лягли до основи настанов з рукопашного бою збройних сил країн світу.

Післявоєнні настанови армії та морської піхоти США з рукопашного бою спиралися на досвід Другої Світової і напрацювання Ферберна, Сайкса, Еплгейта та іншіх інструкторів часів війни. Перша така настанова FM 21-150 вийшла в 1954 , як вважається, до її основи було покладено систему Дермота “Пета” О’Ніла, спільника Ферберна по Шанхаю, що навчав під час війни командос славетної американсько-канадської “Диявольскої бригади”. Більшість технік і тактик з цієї настанови перейшли до наступних настанов, від 1971 і 1992 року, що в свою чергу, стали візірцем для аналогічних настанов і посібників краін – членів НАТО і інших країн світу. Ці техніки пройшли випробування часом і багатьма локальними війнами, що точилися протягом ХХ сторіччя по всій земній кулі.

Кардинальних змін сама концепція армійських комбатівз зазнала у 2002 році, коли вийшла нова настанова FM 3-25.150 COMBATIVES. Головною відмінністю від старих програм був “відхід від застосування навичок бою виключно на знищення до диферинційованих дій згідно до ситуації”. До основи нової системи було взято техніки бразільского джіу-джитсу, деякі техніки паличного бою та “поліцейські” техніки затримання та контролю. Засновником системи став Метт Ларсен, на той момент сержант першого класу, що заснував Школу комбатівз армії США у Форт-Бенінг. Можна сказати, що нова система стала більш “спортивною” і спрямованою на виконання бійцями полціейських функцій, багато в чому втративши те, що було запорукою ефективності old school комбатівз.

Другий напрямок полягав в адаптації технік мілітарних комбатівз до потреб мирного часу і цивільного самозахисту. Найбільш відомою з подібних систем є ізраїльська “крав мага”, що була створена в 30-40-х роках ХХ сторіччя Імі Ліхтенфельдом для потреб армії Ізраїля. З початку 60-х років елементам крав мага навчали цивільних за власної ініціативи деякі учні Ліхтенфельда. Починаючи з 80-х років розпочався справжній “бум” крав мага, було створено безліч організацій, секцій і груп у всьому світі. Цікаво, що навіть у адаптованому для цивільних вигляді, крав мага привернула до себе увагу представників силових відомств. і зараз крав мага і її різновиди входять до програм підготовки багатьох спецслужб, армій і спецпідрозділів світу.

Великий внесок у розвиток і розповсюдження комбатівз для цивільних зробили такі майстри, як Чарльз Нельсон і один з його найвідоміших учнів Карл Цестарі (Carl Cestari), завдяки діяльності яких WW2 combatives знову стали популярними.

З сучасних систем, що продовжують традиції класичних комбатівз, але адаптуються під потреби часу, треба згадати такі:

KFM (Keysi Fighting Method) – одна з перших сучасних систем комабатівз, створена іспанцем Хусто Дієгуесом і британцем Енді Норманом, які були інструкторами з Джеткундо. Використовує “глухий” локтьовий захист обома руками і потужні контратаки з близької дистанції локтями, головою, колінями і долонями. Набула популярності за рахунок того, що інструктори KFM ставили бойові сцени в такіх відомих фільмах, як “Бетмен”, “Місія нездійсненна” та інших. В 2012 році співзасновники розділилися і створили дві самостійни системи – Defence Lab (Енді Норман) і Keysi by Justo Dieguez.

SPEAR System Тоні Блауера – створена в 80-х роках на базі рефлексів і біомеханіки людини, використовує прості природні рухи і дозволяє швидко навчати найпростішим навичкам самозахисту. Елементи системи увійшли до програми US Army Modern Combatives.

Urban Combatives Лі Моррісона – він довгий час навчався в Чарльза Нельсона, практикував різні види бойових мистецтв, отримав унікальний досвід вуличних сутичок в небезпечних районах Лондону, Портсмуту та Саутгемптону, а також багато років працював “дорменом” (охоронником на вході) в нічних клубах. Його система макимально наближена до комбатівз часів Другої Світової.

ISR Matrix – система, створена в 90-х роках Полом Шарпом, ветераном поліції США, і Луїсом Гутьерресом, який багато років працював в секюріті нічних клубів. ISR означає intercept, stabilize, and resolve – тобто, “перехопити, стабілізувати і остаточно вирішити (проблему)”. Базується на специфічних навичках входу в ближній бій і нейтралізації атак супротивника.

ICS (Integrated Combat System) Пітера Сьярри з Австралії. Пітер – рукопашник з більш ніж 20-річним досвідом, навчався в Хока Хокхейма ( Hock Hochhiem), найвідомішого в Австралії експерта з ближнього бою Close Quarter Combat. Також багато років працював в охороні нічних клубів і має великий досвід реальних сутичок. Відрізняється унікальною пластичною манерою бою, яка гармонічно поєднує ударні техніки та прийоми боротьби.